| Technical Information | |
|---|---|
| Efficiency | 91% |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 48 V DC |
| Output Voltage Detail | 48 V DC @ 5 A |
| Output Current | 5 A |
| Output Power | 240 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail |
| Height | 5.1" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 6.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |