| Technical Information | |
|---|---|
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Display Orientation | Landscape/Portrait |
| Tilt Angle | 0° / 90° |
| Finishing |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 46.12" |
| Width | 35" |
| Depth | 29" |
| Weight (Approximate) | 52.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, VESA |
| Manufacturer Product Class | Stand Single Screen |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |