| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | VFD |
| Display Screen Color | Green Blue |
| Dot Matrix Layout | 5 x 7 |
| Number of Columns | 20 |
| Number of Lines | 2 |
| Brightness | 700 Nit |
| Character Width | 0.21" |
| Character Height | 0.35" |
| Character Pitch | 0.33" |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Font Type | Alphanumeric |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|