| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Tablet PC |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 3200 mAh |
| Output Voltage | 3.8 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.3" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 2.33 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Panasonic Toughpad Tablet PCs:
|
| Country of Origin | Japan |