| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SoDIMM |
| Thickness | 100 mil |
| Width | 1.2" |
| Length | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 0.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
TOUGHBOOK 55 (mk1) |