| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Atom |
| Processor Model | Z3740 |
| Processor Speed | 1.33 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Cache | 2 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 8" |
| Display Screen Type | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Mode | WXGA |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Backlight Technology | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| TV Card | No |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Model | AW-AH691 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Micro HDMI | Yes |
| Total Number of Micro USB Ports | 1 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Type | Touchscreen Keyboard |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Sensor Type |
|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Speakers | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Operating System Architecture | 32-bit |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 2-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Capacity | 4960 mAh |
| Maximum Video Battery Time | 8 Hours |
| Maximum Web Surfing Battery Time | 10 Hours |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 10 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Height (Front) | 0.38" |
| Height (Rear) | 0.42" |
| Height | 0.4" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 8.6" |
| Weight (Approximate) | 14.64 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Wireless LAN: Acer Nplify 802.11a/b/g/n |
| Security Features |
Trusted Platform Module (TPM) solution |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |