Opticon M-10 Presentation Scanner Omnidirectional, USB, 1D & 2D, 60fps, 752 x 480, IP52
M10BU1S-00
Select model
Key Features:
- High speed scanning: Scans up to 60 frames per second.
- Versatile design: Can be used hands-free or handheld.
- Durable build: Survives 5-foot drops and has an IP52 rating.
- Compact size: Measures 2.99" x 5.47" x 2.76" and weighs only 8.82 ounces.
- Multiple symbologies: Supports various 1D and 2D barcode formats.
- Two-year warranty: Peace of mind for your investment.
Specifications:
- Operating Indicators:
- Visual: 2 LEDs (green/blue/orange)
- Audible: Buzzer
- Communication:
- RS232: DB9 PTF connector with external power supply, 300 bps-115200 bps
- USB: Full-speed 12Mbps (HID/COM)
- Voltage Requirement: 5.7~6.3V
- Durability:
- Operation Temperature: -5 to 45 °C
- Storage Temperature: -20 to 60 °C
- Humidity: 20% - 85% (operating), 20% - 90% (storage)
- Protection Rate: IP 52
- Dimensions: 72 x 70 x 139 mm
- Weight: Approximately 250 g
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Connection: USB, RS232
-
Scanner Capability: 1D, 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
Barcode (1D):
2D Code:
Postal code:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Mode | Trigger |
| Scanning Distance | 5.51" |
| Features |
|
| Cable Type Included | USB |
| Field of View (Horizontal) | 41° |
| Field of View (Vertical) | 26° |
| Reading Angle (Skew) | 50° |
| Reading Angle (Pitch) | 50° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Image Formats |
|
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
1.5 m / 5 ft drop onto concrete surface |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 10 mil |
| Image Sensor Resolution | 752 x 480 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 25% to 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Durability | Dust Resistant |
| Height | 2.8" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 5.5" |
| Weight (Approximate) | 8.82 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
m10.pdf M10BU1S-00
mod-opticon-m-series-scanners-opticon-readers-opticon-m10-datasheet.pdf MOD-OPTICON-M-SERIES-SCANNERS
mod-opticon-m-series-scanners-opticon-readers-opticon-m10-manual.pdf MOD-OPTICON-M-SERIES-SCANNERS
mod-opticon-m-series-scanners-opticon-readers-opticon-m11-datasheet.pdf MOD-OPTICON-M-SERIES-SCANNERS
mod-opticon-m-series-scanners-opticon-readers-opticon-m11-manual.pdf MOD-OPTICON-M-SERIES-SCANNERS