Opticon OPR-3201 Barcode Scanner USB, Laser, 1D, Short Range, Corded, 100 scans/sec
OPR3201ZU1-03
Select model
Key features:
- Lightweight Design: At only 80 grams, this scanner reduces operator fatigue.
- Fast Scanning: Read barcodes swiftly and accurately, even under challenging conditions.
- Plug and Play: Simple setup for immediate use.
- Hands-Free or Manual Operation: Automatically scan or use in standalone mode.
Specifications:
- Electrical:
- Voltage Requirement: 5V ± 10% (USB, Keyboard Wedge), 6V (RS232)
- Current Consumption: max. 100 mA
- Optical:
- Light Source: 650 nm visible laser diode
- Scan Method: Bi-directional scanning
- Scan Rate: 100 scans/sec
- Communication:
- Interfaces: RS232, Keyboard Wedge, USB (HID/VCP)
- Environmental:
- Operating Temperature: -5 to 50 °C (23 to 122 °F)
- Storage Temperature: -20 to 60 °C (-4 to 140 °F)
- Physical:
- Dimensions: 56 x 109 x 149 mm (2.20 x 4.29 x 5.87 in)
- Weight: Approximately 80 g (2.8 oz)
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Case color: Black
-
Connectivity: Corded
-
Connection: USB, RS232
-
Scanner Capability: 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
1D:
Postal code:
|
| Light Source | Laser |
| Scan Rate | 100 scan/s |
| Scan Mode | Trigger |
| Depth of Field |
Depth of field At PCS 0.9, Code 39:
|
| Scan Pattern | Bi-directional |
| Scanner Range | Short Range |
| Scanning Distance | 15.75" |
| Features |
|
| Number of Keys | 1 |
| Cable Type Included | USB |
| Stand Included | Yes |
| Reading Angle (Skew) | 50° |
| Reading Angle (Pitch) | 35° |
| Maximum Ambient Light | 50000 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 39 mil |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 23°F (-5°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 5.9" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 2.82 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| Application/Usage |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
opr-3201.pdf OPR3201ZU1-03
mod-opr3201-opticon-readers-datasheet.pdf MOD-OPR3201
mod-opr3201-opticon-readers-user-manual.pdf MOD-OPR3201