| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Uplink Port | No |
| Modular | Yes |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x 40 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 40GBase-X |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 16.0 |
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 20" |
| Weight (Approximate) | 10.01 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Israel |
| Environmentally Friendly | Yes |