Newcastle Systems PP42 Stands
PP42
| Processor | |
|---|---|
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2660 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Cache | 20 MB |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| 64-bit Processing | Yes |
| Hyper-Threading | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C602J |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Number of Total Memory Slots | 20 |
| Storage | |
|---|---|
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type |
|
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 9 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ASPEED |
| Graphics Controller Model | AST2300 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | No |
| Pointing Device Type | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.5" |
| Width | 19" |
| Depth | 28.9" |
| Weight (Approximate) | 58.42 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |