| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N3350 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 2.40 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 500 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 2-cell |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Gray |
| Height | 0.68" |
| Width | 11.3" |
| Depth | 7.8" |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|