| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Model | i7-7700T |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 23.8" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce 930MX |
| Graphics Memory Capacity | Up to 4 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB-C: 1 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 17.5" |
| Width | 22.9" |
| Depth | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 19.51 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |