| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B250 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Processor Supported |
|
| Memory | |
|---|---|
| Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed Supported |
|
| I/O Controller | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Onboard Interfaces | |
|---|---|
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 4 |
| Number of Onboard USB 3.1 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Mini ITX |
| Width | 6.7" |
| Depth | 6.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |