| Processor | |
|---|---|
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Atom |
| Processor Model | N270 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| Bus Speed | 533 MHz |
| Hyper-Threading | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | 945GSE Express |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Maximum Memory Supported | 2 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 160 GB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Graphics Media Accelerator 950 |
| Graphics Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Linux |
| Operating System | Linux |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 1" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 2.53 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |