| Product Information | |
|---|---|
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Material | Tweed |
| Seat Color | Burgundy |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 26.50" |
| Maximum Seat Height | 31.50" |
| Seat Width | 17.50" |
| Seat Depth | 16.50" |
| Back Material | Tweed |
| Back Color | Burgundy |
| Back Height | 14.75" |
| Back Width | 17.50" |
| Arm Style | Loop |
| Arm Height | 42.50" |
| Frame Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Nylon |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Armrest | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 49.5" |
| Width | 25" |
| Depth | 25" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 6 Year |