| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 1000 ft |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Receiver Height | 4.50" |
| Receiver Width | 2.75" |
| Receiver Depth | 1" |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receiver Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
TAA/GSA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |