| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 500 ft |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12.6 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Transmitter Height | 4.50" |
| Transmitter Width | 2.75" |
| Transmitter Depth | 1.10" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |