| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.18" |
| Width | 5.12" |
| Depth | 2.36" |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Microsoft Tablet PC/Notebook:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |