Logitech 920-012059 Keyboards
920-012059
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Localization | English (US) |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Size Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.20" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.80" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.61" |
| Pointing Device Height | 1.65" |
| Pointing Device Width | 2.61" |
| Pointing Device Depth | 4.67" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 3.92 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported |
|
| Keyboard/Keypad Post-consumer-waste% | 61% |
| Pointing Device Post-consumer-waste% | 65% |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |