Logitech 920-011018 Keyboards
920-011018
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Number of Keys | 118 |
| Localization | English (US) |
| Backlight | No |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Size Supported | AA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Color | Off White |
| Pointing Device Color | Off White |
| Keyboard/Keypad Height | 7.62" |
| Keyboard/Keypad Width | 18" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.94" |
| Pointing Device Height | 4.26" |
| Pointing Device Width | 2.40" |
| Pointing Device Depth | 1.52" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.54 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |