| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 33 ft |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Backlight | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size Supported | Proprietary Battery Size |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Keyboard/Keypad Height | 1.03" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.08" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.18" |
| Weight (Approximate) | 1.83 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |