| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Number of Keys | 87 |
| Keyboard/Keypad Features | Palm Rest |
| Adjustable Height | Yes |
| Hot Keys | Volume Control |
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | RGB LED |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.46" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.18" |
| Weight (Approximate) | 2.15 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |