Logitech 920-008671 Keyboards
920-008671
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Hot Keys |
|
| Keys Layout | QWERTY |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.94" |
| Keyboard/Keypad Width | 18" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.62" |
| Pointing Device Height | 1.54" |
| Pointing Device Width | 2.43" |
| Pointing Device Depth | 4.39" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.77 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.59 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited |