| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5.91 ft |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Adjustable Height | Yes |
| Hot Keys |
|
| Localization | English |
| Number of Hot Keys | 8 |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Cable Length | 5.91 ft |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 6.10" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.72" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.71" |
| Pointing Device Height | 4.45" |
| Pointing Device Width | 2.44" |
| Pointing Device Depth | 1.50" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.21 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 3.17 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Computer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |