| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 11 V DC - 16 V DC |
| Output Voltage | 15.6 V DC |
| Maximum Output Power | 80 W |
| Maximum Output Current | 5.50 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5" |
| Width | 3" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 13 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |