| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Frequency |
|
| Output Voltage |
|
| Maximum Output Power | 75 W |
| Maximum Output Current | 6 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5" |
| Width | 3" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
HP Notebooks:
HP Probook Notebooks:
HP Pavillion Notebooks:
Compaq Presario Notebooks:
Compaq Elitebook Notebooks:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |