| Technical Information | |
|---|---|
| Efficiency | 83% |
| Modular | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Number of +12V Rails | 1 |
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 120 V AC - 230 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Current |
|
| Output Power | 75 W |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Plug/Connector | Voltage Selector Switch |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12" |
| Width | 14" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |