| Technical Information | |
|---|---|
| Efficiency | 91% |
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Output Power | 150 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 16" |
| Width | 20" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 15 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 10 Year |