| Technical Information | |
|---|---|
| 3D Type | No |
| Bezel Width (Bottom) | 0.47" |
| Bezel Width (Top) | 0.47" |
| Bezel Width (Left) | 0.35" |
| Bezel Width (Right) | 0.35" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 54.60" |
| Screen Size Class | 55" |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Video | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3-Year Limited Warranty (Parts and Labor) | Extended Warranties Available |