| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Response Time | 14 ms |
| Operating System | webOS 6.0 |
| Features |
|
| Video | |
|---|---|
| Digital Tuner |
|
| Analog Tuner |
|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Brightness | 400 Nit |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 10 W |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI 1.4 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | No |
| Digital Audio Output | Yes |
| Headphone | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Digital Audio Optical Output | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V |
| Input Frequency |
|
| Energy & Performance | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consumption | 165 W |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Energy Consumption per Year | 145 kWh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Navy Blue |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 |
| Height | 28.15" (715 mm) |
| Width | 48.62" (1235 mm) |
| Depth | 2.26" (58 mm) |
| Height with Stand | 30.39" |
| Width with Stand | 48.62" |
| Depth with Stand | 9.13" |
| Weight (Approximate) | 30.86 lb (14 kg) |
| Weight with Stand (Approximate) | 31.31 lb |
| Shipping Height | 31.89" |
| Shipping Width | 53.54" |
| Shipping Depth | 6.38" |
| Shipping Weight (Approximate) | 41.89 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Energy Star | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |