| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Backlight Technology | Edge LED |
| HDCP Supported | Yes |
| Tilt Angle | -5° to 35° |
| Features |
|
| Stand Adjustments |
|
| Pivot | Yes |
| Curved Screen | No |
| Video | |
|---|---|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Color Depth | 8-bit (6-bit+FRC) |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 200 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Speaker Output Power | 3 W |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| USB | Yes |
| VGA | No |
| Headphone | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Thunderbolt | No |
| USB Type-C | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Type-C (Power Delivery) | 65 W |
| Audio Line In | No |
| Number of Audio Line Out Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Stand Color | Black |
| Height | 14.4" |
| Width | 21.8" |
| Depth | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 13.23 lb |
| Height with Stand Up | 20.19" |
| Width with Stand Up | 21.79" |
| Depth with Stand Up | 9.45" |
| Height with Stand Down | 15.07" |
| Width with Stand Down | 21.79" |
| Depth with Stand Down | 9.45" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information | Surface Treatment (Hard Coating):No |
| Certifications & Standards | CE (Regulatory) |
| UL Listed | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Assembly | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |