| Technical Information | |
|---|---|
| Features |
|
| Surface Hardness | 3H |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP56 |
| Panel Technology | IPS Technology with Advanced Hyper Viewing Angle (AHVA) |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| Image Sticking Minimization (ISM) Method | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 22" |
| Multi-touch Screen | No |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Response Time | 25 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum LED Life | 8 Year |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Video | |
|---|---|
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Depth | 8-bit |
| Brightness | 1500 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| USB Type-C | No |
| DisplayPort Output | No |
| DVI-D In | No |
| DisplayPort In | No |
| Infrared Output | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | webOS 4.1 |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Humidity | 5% |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Bezel Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Weight (Approximate) | 18.30 lb |
| Front Glass Thickness | 78.7 mil |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ErP |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Country of Assembly | South Korea |
| TAA Compliant | No |
| Compatible Software | SuperSign CMS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |