Lenovo 66D5GCC2US Monitors
66D5GCC2US
Select model
Key features:
- Dynamic Contrast Ratio: 3,000,000:1
- Refresh Rate: 75Hz (HDMI® only)
- View Angle: 178° both horizontally and vertically
- Color Gamut: 99% sRGB
- Support for Windows: 7, 10, and 11
- VESA Mount Compatible: 100mm
Specifications:
- Panel Type: VA
- Backlight: WLED
- Brightness: 350 cd/m²
- Color Depth: 8-bit
- Weight: 4.8 kg (with stand)
- Dimensions: 614.5 x 368.2 x 43.2 mm
- Ports:
- 1x HDMI® 1.4
- 1x DisplayPort™ 1.2
- 1x audio-out (3.5mm)
- Warranty: 1-year courier or carry-in service
Main Features
-
POS: Yes
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | WQHD |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Response Time | 4 ms |
| Response Time Details |
|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Features |
|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Curved Screen | No |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.22" |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Dynamic Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | No |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Microphone | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 28 W |
| Frequency |
|
| Maximum Power Consumption | 52 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Height | 14.5" |
| Width | 24.2" |
| Depth | 1.7" |
| Height with Stand | 18.76" |
| Width with Stand | 24.19" |
| Depth with Stand | 6.89" |
| Weight (Approximate) | 8.38 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.58 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | No |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
l27q-35.pdf 66D5GCC2US
l27q-35.pdf MOD-LENOVO-L27Q-35