The H99EX-Li(H) from GTS is the premier high capacity rechargeable battery for Honeywell Dolphin 99EX/GX devices. 5000 mAh, Li-Ion, 3.7 Volts, 12 Month Warranty
H99EX-LI(H)
| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Handheld Device |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 4.06 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatible to OEM Part Number | 99EX-BTEC-1 |
| Compatibility | Honeywell Dolphin 99EX Series Mobile Computers |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |