| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 512 GB |
| Encryption Standard | 256-bit AES-XTS |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Random 4KB Read | 90000IOPS |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Endurance (TBW) | 300 TB |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 3.20 W |
| Standby Power Consumption | 60 mW |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 1.41 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |