| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 7.50 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 530 MB/s |
| Random 4KB Read | 94000IOPS |
| Random 4KB Write | 34000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance (TBW) | 14016 TB |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Hot Pluggable | Yes |
| Durability | Vibration Resistant |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Length | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 3.26 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
https://www.kingston.com/en/memory/search/systemdevices?partid=SEDC600M%2F7680G |
| Device Supported | Server |