| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Card Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 2" |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 0.39 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |