Kingston KCP432SD816 Accessories
KCP432SD8/16
| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SoDIMM |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
ASUS/ASmobile Notebooks:
Dell Precision Mobile Workstations:
HP/Compaq ProBook Notebooks:
Lenovo ThinkPad Gen 1 Notebooks:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |