| Technical Information | |
|---|---|
| Identification Method | Proximity |
| Operating Range | 1" |
| Application/Usage | Door |
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Wiegand | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Stainless Steel |
| Height | 5.3" |
| Width | 2" |
| Depth | 0.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL752 (FiberTex Material) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |