| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum CD Read Speed | 24x |
| Maximum CD Write Speed | 24x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 24x |
| Maximum DVD Read Speed | 8x |
| Maximum DVD Write Speed | 8x |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 8x |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Media Layer Supported | Double-layer |
| Maximum Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Features | Plug and Play |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Black |
| Drive Type | External |
| Form Factor | Portable |
| Compatible Drive Bay Height | Slimline |
| Height | 0.8" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 5.5" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
OS COMPATIBILITY |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |