Kanguru KDFE300-32G Accessories
KDFE300-32G
| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 32 GB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.4" |
| Width | 1.1" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 0.776 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Supported Operating Systems:
|
| Certifications & Standards | FIPS 140-2 Level 2 |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |