| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 145 MB/s |
| Maximum Write Speed | 45 MB/s |
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Form Factor | External |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.7" |
| Length | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 0.353 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Supported Operating Systems:
|
| Certifications & Standards | TAA Compliant |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |