| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Number of Cells | 6 |
| Output Voltage | 10.8 V DC |
| Maximum Battery Run Time | 4.70 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Width | 7.9" |
| Length | 4" |
| Weight (Approximate) | 12.48 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Features:
|
| Compatibility |
Toshiba Tecra R10 series portable computers |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |