Jabra 4993-829-489 Headsets
4993-829-489
Select model
- UC-certified and available in a Microsoft Teams-certified variant for seamless communication.
- Noise-cancelling microphone to eliminate background noise for clearer conversations.
- Powerful 40mm speakers deliver rich sound for calls and music.
- Easy access to volume and mute functions directly from the control unit.
- Available in stereo and mono variants to match your preference.
- Connectivity:
- USB-A or USB-C connectivity
- Plug-and-play functionality
- Compatibility:
- Leading UC vendors
- Microsoft Teams certified
- Comfort:
- Soft leatherette ear cushions
- Adjustable headband for the perfect fit
- Microphone:
- Noise-cancelling feature
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 3.94 ft |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 7 kHz |
| Features |
|
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Form Factor | Ear-cup |
| Height | 9.1" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 4.94 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
evolve-20.pdf 4993-829-489
evolve-20.pdf MOD-JABRA-EVOLVE-20