| Technical Information | |
|---|---|
| Adapter Type | Serial |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial Female |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-485 Serial - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-485 Serial Female |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.5" |
| Width | 3" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |