| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Mobile Pentium III-M |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Bus Speed | 133 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 128 MB |
| Maximum Supported System Memory | 1 GB |
| System Memory Technology | SDRAM |
| Memory Standard | PC133 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | HDD |
| Total Hard Drive Capacity | 30 GB |
| Hard Drive Interface | Ultra ATA/100 (ATA-6) |
| Optical Drive Type | DVD-Reader |
| Optical Media Supported | DVD-ROM |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 15" |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Mode | SXGA+ |
| Screen Resolution | 1400 x 1050 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Graphics Controller Manufacturer | ATI |
| Graphics Controller Model | Mobility RADEON |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Graphics Memory Technology | VRAM |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Modem | Yes |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Expansion Bay Type | Ultrabay 2000/Ultrabay Plus |
| Expansion Slot Type | PC Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| S-Video | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Modem (RJ-11) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows XP Professional |
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
Device Drivers/Utilities:
Multimedia Application:
|
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | Trackpoint |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.80" |
| Width | 13" |
| Depth | 10.7" |
| Weight (Approximate) | 7.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Bus Type/Architecture:
BIOS Type:
|
| Compatibility |
|
| Security Features |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Customer Carry-in Repair or ThinkPad EasyServ |