| Technical Information | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Indoor Antenna Range | 328.1 ft |
| Outdoor Antenna Range | 590.6 ft |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Micro USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 1" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |