| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 3.2" |
| Depth | 0.6" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |