| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 0.8" |
| Depth | 1.4" |
| Length | 4.4" |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |