| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | No |
| Serial Port | No |
| Ethernet AUI | No |
| XJACK | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| InfiniBand | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 0.8" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 1.1" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Platform Supported | Mac |
| Country of Origin | China |